Ημερίδα για την Παγκόσμια Ημέρα Μετεωρολογίας και το Πρόγραμμα Copernicus 20/03/2018

Tο Εργαστήριο Φυσικής της Ατμόσφαιρας του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει και φέτος την εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Μετεωρολογίας και το Πρόγραμμα Copernicus, στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2018, ώρα 11:00, Αίθουσα ΙΙ-10.

Η παρακολούθηση της ημερίδας είναι ελεύθερη για όλους τους φοιτητές και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Η φετινοί εορτασμοί σε όλο τον κόσμο έχουν ως αντικείμενο την προστασία από τα ακραία καιρικά φαινόμενα και την κλιματική αλλαγή, υπό τον τίτλο “Weather Smart – Climate Ready” και αυτή θα είναι η πρώτη διάλεξη της ημερίδας από τον Καθηγητή κ. κ. Αθανάσιου Αργυρίου.

Στη συνέχεια, ο Δρ. Μιχάλης Σιούτας, Μετεωρολόγος του Κέντρου Μετεωρολογικών Εφαρμογών του Οργανισμού Ελληνικών Γεωργικών Ασφαλίσεων, θα αναλύσει τα ακραία καιρικά φαινόμενα στην Ελλάδα με έμφαση στους σίφωνες ξηράς και θάλασσας και την αυξημένη συχνότητά τους στη βορειοδυτική Πελοπόννησο.

Τέλος, ο κ. Γαβριήλ Μαυρέλλης, Διευθύνων Σύμβουλος της Geospatial Enabling Technologies, θα  παρουσιάσει τις ευκαιρίες και τις προκλήσεις από την αξιοποίηση των ανοικτών δεδομένων Παρατήρησης της Γης του Ευρωπαϊκού Αποθετηρίου Copernicus.

Μετά το τέλος των ομιλιών, οι προσκεκλημένοι και τα μέλη του Εργαστηρίου Φυσικής της Ατμόσφαιρας θα είναι στη διάθεση του κοινού, για να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικές με επίκαιρα μετεωρολογικά και κλιματολογικά θέματα αιχμής.

Το Τμήμα Φυσικής αποτελεί μέλος του Network of Copernicus Academy, του Δικτύου Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, Ερευνητικών Ινστιτούτων και Οργανισμών που έχει ως σκοπό την ανάπτυξη διαλέξεων, σεμιναρίων κατάρτισης, πρακτικής άσκησης, καθώς και εκπαιδευτικού και επιμορφωτικού υλικού για την ενημέρωση της επόμενης γενιάς ερευνητών, επιστημόνων και επιχειρηματιών για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Copernicus και τη χρήση των υπηρεσιών του στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους.