Ορκωμοσία Προπτυχιακών Φοιτητών Αυγούστου 2018 22/06/2018

Καλούνται οι φοιτητές/τριες που έχουν καταστεί πτυχιούχοι (έχει κατατεθεί στη Γραμματεία ο τελευταίος τους βαθμός) και επιθυμούν να συμμετάσχουν στην ορκωμοσία της 03ης Αυγούστου 2018 και ώρα 11:00, να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Γραμματεία (αυτοπροσώπως ή ταχυδρομικά) το αργότερο μέχρι την Τρίτη 10/07/2018.

Οι φοιτητές/τριες πρέπει να:

• καταθέσουν αίτηση ορκωμοσίας (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση),
  • επιστρέψουν την ακαδημαϊκή τους ταυτότητα (εφόσον έχουν παραλάβει). Σε περίπτωση μη παραλαβής κατατίθεται υπεύθυνη δήλωση (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση), ενώ σε περίπτωση απώλειας προ­σκο­μί­ζεται σχετική βεβαίωση από την Αστυνομία και όχι ΥΔ απωλείας,
  • προσκομίσουν βεβαίωση από την Φοιτητική Μέριμνα που να βεβαιώνει ότι δεν έχουν εκκρεμότητες σίτισης και στέγασης. Σε περίπτωση που δεν είχαν ποτέ σίτιση και στέγαση από το Πανεπιστήμιο Πα­τρών, συμπληρώνεται η ανάλογη υπεύθυνη δήλωση (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση),
  • σε περίπτωση που είχαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη απ’ το Πανεπιστήμιο Πατρών, να επιστρέψουν το Βιβλιάριο Υγείας. Διαφορετικά συμπληρώνεται η ανάλογη υπεύθυνη δήλωση (επι­συνάπτεται στην ανακοίνωση).

Εφιστούμε ιδιαιτέρως την προσοχή στους ενδιαφερόμενους για την νέα διαδικασία που προη­γείται της ορκωμοσίας. Βάσει της υπ’ αριθμ. 48/12-1-2015 απόφασης της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου, «οι φοιτητές/τριες θα πρέπει να δηλώσουν εγγράφως ότι επιβεβαιώνουν τα προσωπικά στοιχεία που τηρούνται στη μερίδα τους και έλαβαν γνώση του τελικού βαθμού πτυχίου τους». Ως εκ τούτου, θα πρέπει εντός εξαιρετικά περιορισμένης προθεσμίας να απαντήσουν σε ηλεκτρονικό μήνυμα που θα τους αποσταλεί εν ευθέτω χρόνω μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου της καρτέλας τους, επιβεβαιώνοντας τα ως άνω αναφερθέντα προσωπικά στοιχεία τους, καθώς και τον βαθμό πτυχίου.

Στην περίπτωση που η Γραμματεία δεν λάβει σχετική επιβεβαίωση, ο φοιτητής δεν θα ορκιστεί.

Οι προς ορκωμοσία φοιτητές/τριες την ημέρα της ορκωμοσίας πρέπει να βρίσκονται στην Γραμ­ματεία του Τμήματος 1 ώρα νωρίτερα από την ώρα της ορκωμοσίας ήτοι στις 10:00, προκειμένου να υπογρά­ψουν για την παρουσία τους.

Παρα­κα­λούμε για την τήρηση των ως άνω αποκλειστικών ημερομηνιών και προϋποθέσεων.

Ανακοίνωση ορκωμοσίας Αυγούστου 2018
Έντυπα για ορκωμοσία