Θερινό Σχολείο Micro-and Nano-structural characterization of materials, focused on electron microscopy 08/05/2012
Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Marie Curie Initial Training Networks (ITN), Training Network on Functional Interfaces for Silicon Carbide, που είναι ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης νέων ερευνητών, θα πραγματοποιηθεί το Θερινό Σχολείο Micro- and Nano-structural characterization of materials, focused on electron microscopy. Το σχολείο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από 11 έως 15 Ιουλίου, 2012.

Το σχολείο απευθύνεται σε προπτυχιακούς (των τελευταίων εξαμήνων) φοιτητές, μεταπτυχιακούς σπουδαστές, υποψηφίους διδάκτορες και νέους ερευνητές και καλύπτει ένα μεγάλο εύρος θεμάτων σχετικών με την δομικό χαρακτηρισμό των προηγμένων υλικών και νανο-υλικών, με έμφαση στην τεχνική της Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας. Στο σχολείο θα διδάξει ένα πλήθος καθηγητών από πολλά Πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής, και φυσικά και από το Τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ. Επίσης συγχρόνως με τις διαλέξεις, θα υπάρξει πρακτική εξοικείωση με τις διάφορες τεχνικές, στο Εργαστήριο Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας του Τμήματος Φυσικής.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αντλήσουν περισσότερες πληροφορίες από την ιστοσελίδα του Σχολείου (http://micronano2012.physics.auth.gr) ή να απευθύνουν κάθε σχετική ερώτηση στο e-mail: micronano2012@physics.auth.gr.

Flyer