Μάθημα «ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΦΥΣΙΚΗ» / Σεμινάρια Ενδοπανεπιστημιακού Δικτύου ΘΕΩΣΥ/ΝΑΝΟΤΗΕΟ- 15/05/2013
Μάθημα «ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΦΥΣΙΚΗ» / Σεμινάρια   Ενδοπανεπιστημιακού Δικτύου ΘΕΩΣΥ/ΝΑΝΟΤΗΕΟ-

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2013 θα διεξαχθεί το τρίτο κατά σειρά δίωρο σεμινάριο από τον καθηγητή Α. Ζδέτση με θέμα « Σχεδιασμός και Υλοποίηση ab initio Υπολογισμών Ηλεκτρονικής και Γεωμετρικής Δομής Ατομικών Νανοσυστημάτων» στην αίθουσα Φ5 (πρώτο μέρος) και το υπολογιστικό κέντρο (δεύτερο μέρος) του τμήματος Φυσικής. Κατά την διάρκεια του μαθήματος θα δοθούν στους ενδιαφερομένους ονόματα χρηστών και κωδικοί πρόσβασης στα υπολογιστικά συστήματα (και τα αντίστοιχα υπολογιστικά πακέτα) του εργαστηρίου «Μοριακού Σχεδιασμού Υλικών» και των υπολογιστικών κέντρων του τμήματος Φυσικής, όπου θα υλοποιηθούν οι εφαρμογές.
Αμέσως μετά το μάθημα θα διεξαχθεί το πρώτο εργαστήριο (12:00-14:30 μ.μ.) για όσους έχουν ευχέρεια να το παρακολουθήσουν. Περιλήψεις από τα πρώτα σεμινάρια, πρόσθετες πληροφορίες, καθώς και βοηθητικά αρχεία που προέκυψαν κατά την επίδειξη παραδειγμάτων και εφαρμογών είναι ανηρτημένα στην ιστοσελίδα του μαθήματος «ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΦΥΣΙΚΗ» καθώς και στις ιστοσελίδες :

Τα τρία πρώτα εποπτευόμενα εργαστήρια θα διεξαχθούν κατά σειράν:
1) Πέμπτη 16-5-2013 12:00-14:30 μ.μ.
2) Παρασκευή 18-5-2013 12:00-14:30 μ.μ.
3)Δευτέρα 18-5-2013 12:00-14:30 μ.μ.

Το υπολογιστικό κέντρο και τα υπολογιστικά συστήματα θα είναι
διαθέσιμα (χωρίς επιστημονική εποπτεία από μέλη του εργαστηρίου μας)
ΟΛEΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ του κέντρου